Halál és halhatatlanság a filozófiában (2021.11.09.)

Kedd délután a “Plébániai esték” sorozat újabb előadására gyűltünk össze az öttevényi templomban. Kíváncsian vártuk Dr. Czakó István egyetemi docens Halál, és halhatatlanság a filozófiában című előadását.

Bevezetőül megtudtuk, hogy a filozófia a valóság okaival, magyarázatával, az élet nagy és örök kérdéseivel foglalkozik. A halál és a halhatatlanság is egy ilyen örök kérdés.
Rövid történelmi áttekintést hallhattunk az ókori világ halhatatlanságra törekvő kultúrájáról (pl.: piramisok)
Minden kornak megvolt a maga válasza a halál és halhatatlanság kérdésére:

• Szókratész szerint a halál a test halála és a lélek kiszabadulása a test börtönéből
  • Feuerbach szerint a halhatatlanság – fennmaradás az emberiség történeti emlékezetében
  • minden dolog az ellentétéből származik, következésképpen az élőnek a holtból kell származnia. A lélek mint az élet hordozója nem fogadhatja be annak ellentétét a halált.
  • Kant szerint a halál a testi folyamatok lezárulása.
  • Hegel szerint a szellem nem halandó és nem is halhatatlan, hanem örök.

Az ember csak a tudás, a megismerés révén halhatatlan!